pallett
26 اسفند 1401 - 19:49

عملیات شهادت‌طلبانه در تل آویو؛ ضربه شهید «الخواجه» به کابینه نتانیاهو/ گزارش اختصاصی

عملیات شهادت طلبانه ۱۸ اسفند ماه «معتز الخواجه» جوان ۲۳ ساله فلسطینی در خیابان «دیزنگف»، قلب تجاری تل آویو، سبب شده تا انتقادات از سیاست های شکست خورده امنیتی و نظامی کابینه نتانیاهو در برابر مقاومت فلسطینیان تشدید شود.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری تسنیم از کرانه باختری، در ساعت 9 شب 18 اسفندماه «صلاح الخواجه»، جوان 23 ساله فلسطینی از فاصله ای بسیار نزدیکی به سمت تعدادی از شهرک نشینان صهیونیست در خیابان «دیزنگف» در مرکز تل آویو تیراندازی کرد که در پی آن 5 شهرک نشین صهیونیست زخمی شدند.

براساس اعلام رسانه های صهیونیستی حال 2 تن از آنها وخیم اعلام شده و خود الخواجه نیز در اثر گلوله باران نیروهای پلیس رژیم صهیونیستی به شهادت رسید.

 

رژیم صهیونیستی (اسرائیل) , تل آویو , بنیامین نتانیاهو , مقاومت فلسطین , کرانه باختری , فلسطین ,

 

شهید الخواجه، اسیر آزاده ای که با وجود سن کم، 4 سال را در زندان های رژیم اشغالگر سپری کرده بود، توانست از طریق یکی از شکاف های ایجاد شده در دیوار حائل به داخل مناطق فلسطین اشغالی نفوذ کند.

خانواده این شهید فلسطینی که در شهرک «نعلین» در شهر رام الله، در مرکز کرانه باختری زندگی می کنند، مانند سایرین از طریق رسانه ها و شبکه های اجتماعی و تصاویری که رسانه های صهیونیستی منتشر کردند، از عملیات فرزندنشان مطلع شدند.

 

خانواده شهید به ویژه شیخ صالح الخواجه، پدر شهید از هواداران جنبش حماس هستند و شیخ صالح الخواجه نیز جزو اولین پرچمداران حماس در این منطقه به شمار می رود. همین امر سبب شد تا ساعاتی پس از این عملیات نظامیان ارتش رژیم صهیونیستی با یورش به خانه این شهید فلسطینی پدر و برادران وی را پس از ضرب و شتم بازداشت کنند.

دایی شهید صلاح الخواجه در گفتگو با خبرنگار تسنیم در کرانه باختری، در تشریح یورش نظامیان اشغالگر به منزل این شهید فلسطینی اشهار داشت: پدر و برادر صلاح را با وضعیت زننده ای بازداشت کردند. بعد از آن یگان مهندسی ارتش رژیم صهیونیستی به منطقه آمد و برای شروع فرایند تخریب منزل، اقدام به بررسی وضعیت خانه و اندازه گیری آن کردند.

برخی از کارشناسان معتقدند عملیاتی که شهید الخواجه انجام داد، ضربه مهلکی را به دستگاه امنیتی رژیم صهیونیستی وارد کرد. همچنین اقدام حماس در برعهده گرفتن مسئولیت این عملیات و تسلیت شهادت مُعتز به عنوان یکی از نیروهای گردان های القسام، زمینه ساز مرحله ای جدید در عملیات های مقاومت هم در کرانه باختری و هم در داخل شهرهای فلسطین اشغالی است؛ چرا که عملیات شهید معتز از معدود عملیات هایی است که طی چند سال گذشته حماس مسئولیت آن را برعهده می گیرد.

جلال رمانه تحلیلگر مسائل فلسطین در همین رابطه به خبرنگار تسنیم در کرانه باختری گفت: این عملیات می تواند، انگیزه لازم را در نزد سایر فلسطینی ها هم ایجاد کند که به صورت فردی دست به مقاومت بزنند، چه کسی باورش می شد که جوانی 23 ساله از روستای نعلین که در داخل سرزمین های اشغالی مشغول به کار بود و مطمئنا بدون مجوز وارد این مناطق شده بود، با آرامش کامل درحالی که با خود سلاح کلت حمل می کرده در کافه ای بنشیند و بعد از لحظاتی اقدام به تیراندازی کند. این برای صهیونیست ها ضربه بسیار بزرگی است.

از سوی دیگر بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر رژیم صهیونیستی با وجودی که در زمان اجرای عملیات دیزنگف اوسط شهید صلاح الخواجه، در سفر اروپایی خود بسر می برد، ضمن ارزیابی آخرین وضعیت امنیتی، تصمیماتی در این خصوص اتخاذ کرد که مهمترین آنها تسریع روند تخریب منزل شهید الخواجه، مجری عملیات، دستگیری هم‌دستان وی، تشدید تمهیدات حفاظتی از شهرک های کرانه باختری و افزایش شمار نظامیان اشغالگر در داخل کرانه باختری و خط سبز بود.

 

کارشناسان مسائل اسرائیل و فلسطین، هر دو تاکید دارند که حتی مجازات هایی مانند تخریب منازل و بازداشت خانواده های شهدا توسط رژیم اشغالگر، ملت فلسطین را به زانو در نمی آورد و انتظار می رود با ادامه جنایات صهیونیست ها در نابلس و جنین شاهد افزایش عملیات های گروه های مقاومت باشیم.

انتهای پیام/

منبع: تسنیم
شناسه خبر: 1098098